Як створити новий відділ на підприємстві
Запитання На державному підприємстві буде створено відділ міжнародних зв’язків, що складатиметься з трьох працівників (3 штатних одиниці): начальник відділу, головний та провідний спеціалісти. На що треба звернути увагу під час розробки положення про цей відділ і посадових інструкцій його працівників? Як визначати для них кваліфікаційні вимоги? |
Розробка положень про структурні підрозділи та посадових інструкцій працівників здебільшого здійснюється на основі відповідного галузевого випуску Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — ДКХП). Зокрема, це випливає із Загальних положень ДКХП, затверджених разом із Розділом 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336.
Норми загальних положень ДКХП щодо розробки положень про структурні підрозділи та посадових інструкцій
ДКХП, серед іншого, є:
- систематизованим за видами економічної діяльності збірником описів професій, які наведено у Класифікаторі професій;
- нормативним документом, обов’язковим із питань управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.
ДКХП, зокрема, слугує основою для:
- розроблення посадових інструкцій працівників, які закріплюють їх обов’язки, права та відповідальність;
- складання положень про структурні підрозділи, які визначають їх роль та місце в системі управління підприємством.
Під час складання положень про структурні підрозділи за основу беруть кваліфікаційні характеристики керівників відповідних структурних підрозділів з урахуванням конкретних функцій, покладених на цих керівників, а також особливостей структури та штатного розпису підприємства.
При розробленні посадових інструкцій слід враховувати те, що згідно з п. 6 Загальних положень ДКХП, у кваліфікаційних характеристиках визначено перелік основних робіт, які притаманні тій або тій посаді, зважаючи на встановлений в галузях економіки поділ і кооперацію праці.
Конкретний перелік посадових обов’язків закріплюють у посадових інструкціях керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців. Ці посадові інструкції розробляють і затверджують на основі ДКХП, ураховуючи конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників цих груп та особливості штатного розпису підприємства, установи, організації.
Якщо виникає потреба, то завдання та обов’язки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики тієї чи тієї посади, можуть бути розподілені між окремими виконавцями або коло завдань та обов’язків окремих працівників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп посад, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності, кваліфікації.
У Загальних положеннях ДКХП також містяться і вимоги до структури й змісту посадових інструкцій працівників.
Також слід зазначити, що на сьогодні, згідно з КП, назви посад із застосуванням терміна «спеціаліст» використовують зазвичай для системи держаної служби, місцевого самоврядування та правоохоронної діяльності.
Джерело: редакція журналу "Діловодство"